;

Nelegálního softwaru je u nás už méně než ve Francii

16. 5. 2007

Sdílet

BSA uvádí, že 39 % softwaru nainstalovaného v minulém roce na tuzemských počítačích bylo pořízeno nelegální cestou. Pro české softwarové odvětví to na jednu stranu představuje ztrátu ve výši asi 2,5 miliardy Kč, na stranu druhou je dobrou zprávou to, že se daří působit na firemní sektor.

Tyto a další závěry vyplývají ze studie, kterou pro BSA provedla IDC.

Oproti loňskému roku Česko snížilo míru pirátství o jeden procentní bod. Ve srovnání míry pirátství v pětadvaceti hodnocených členských státech EU se Česko s 39 procenty umístilo na 10. místě. „V závěsu jsou nejen veškeré postkomunistické státy, ale i mnohé západoevropské a jihoevropské státy EU, například Francie (45 %), Itálie (51 %) a Španělsko (46 %). Sousední Slovensko se umístilo na 14. příčce s 45 procenty. Slovákům se nicméně podařilo snížit úroveň pirátství o dva procentní body,“ uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Na snižování míry softwarového pirátství má podle BSA značný vliv prodej značkových notebooků a počítačů s již předinstalovaným softwarem a prodej takzvaného OEM softwaru, který je distribuován spolu s hardwarem za výhodnější ceny. Dalším faktorem je snaha jednotlivých vlád o lepší vymáhání práva při dodržování autorských práv.

Softwarové pirátství se dle BSA daří snižovat zejména ve firemním sektoru, a to i v případě středních firem, kde bylo před lety užívání nelegálního softwaru běžné. „Firmy nejčastěji instalují více kopií softwaru, než jim umožňuje licenční smlouva. Mnohdy takto vybaví softwarem i více než tři čtvrtiny všech firemních počítačů,“ komentoval situaci Jan Hlaváč.

Na prodej nelegálního softwaru předinstalovaného v počítačích letos v dubnu doplatil 42letý majitel společnosti, která se zabývá prodejem výpočetní techniky. „Okresní soud v Děčíně ho odsoudil k trestu odnětí svobody na osm měsíců! Je rovněž povinen nahradit škodu vzniklou společnosti Microsoft, a to ve výši 62 tisíc korun,“ řekl Jan Hlaváč.

Podle statistik BSA tuzemské firmy přistižené při užívání nelegálního softwaru zaplatí vlastníkům autorských práv za způsobené škody v průměru 200 tisíc korun.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality