Organizace na ochranu osobnostních práv i četní právní experti se vyjádřili, že s rozhodnutím soudu jsou sice zklamání, ale že je nepřekvapilo. Ve sporu o legalitě činnosti NSA se angažovalo především Centrum pro elektronické soukromí (EPIC). Aktivisté EPIC se snažili zvrátit rozhodnutí soudu dozorujícího zahraniční rozvědky (FISC), které nařizovala telekomunikačnímu gigantu Verizon, aby předával NSA všechny záznamy o zahraničních hovorech. EPIC argumentuje, že přece není možné, aby každý zahraniční hovor by relevantní k problému národní bezpečnosti.
Soud ale všechny námitky odmítl bez toho, aby své rozhodnutí vysvětlil nebo jinak komentoval. De facto tak za za pravdu stanovisku NSA, která tvrdí, že ke sledování všech hovorů je opravňuje protiteroristický zákon známý jako Patriot Act.
Zatímco dříve soudy různých úrovní hrály v USA důležitou roli ve sporech o občanská práva, nynější právní úprava přesunula všechny případy, které se týkají sledování na území USA, pod jurisdikci FISC nebo Odvolacího soudu.
Zdroj: IDG News Service
Čtěte také:
→ Aféra pokračuje aneb Jak NSA k datům Googlu a Yahoo přišel
→ NSA a CIA měly pobočku v Praze, v USA se protestuje proti špiclování