Společnost Motorola vyvíjí nový druh plošných monitorů, který má být levnější než současné plazmové či LCD obrazovky. V jeho konstrukci se využívá unikátních vlastností uhlíkových nanotrubiček.
Chystaný druh monitoru, který má mít dosud nevídané rozlišení, se prozatím označuje zkratkou NED (Nano Emissive Display). Výzkumníkům z týmu Motorola Lab se podle vlastního prohlášení podařilo vyvinout nový způsob, jak připravovat uhlíkové nanotrubičky při nízkých teplotách, což poprvé umožní jejich komerční využití.
Nanotrubičky se dnes připravují především z obřích molekul fullerenů, jejichž strukturu tvoří vzájemně propojené atomy uhlíku umístěné ve vrcholech více nebo méně pravidelných mnohostěnů. Jedná se vlastně o dutá uhlíková vlákna, která mohou být až 50tisíckrát tenčí než lidský vlas. Mezi vlastnosti, které by z nanotrubiček mohly udělat materiál budoucnosti, patří variabilita tvarů a především nesmírně dobrá schopnost vést elektrický proud. Když se trubičky sestaví do potřebných struktur s řadami otáček a smyček, může se z nich stát polovodič - což je v současnosti jedna z nejsledovanějších oblastí využití tohoto materiálu.
Vedle výroby nanotrubiček při nízkých teplotách bylo druhým stupněm k tomu, aby mohl být monitor NED zkonstruován, objevení způsobu kladení jednotlivých tenounkých nanotrubičk vedle sebe. Vědci z týmu Motorola Lab objevili způsob jejich umístění na určitý povrch, a to s neobyčejně přesně definovanými rozestupy - čímž se optimalizuje emise svazků elektronů, která vytváří vlastní obraz.
Princip technické realizace panelu je obdobný jako u obrazovek typu TFT (Thin Film Transistor). Obrazové buňky vytvářející matici bodů (pixelů) jsou v NED monitorech tvořeny právě svazky nanotrubiček. Společnost Motorola již oznámila, že monitory NED budou nejen kvalitnější než v současnosti používané typy displejů, ale předpokládá se, že jejich sériová výroba bude i značně levnější než tomu je u typu LCD.