Javový skript JS/CoinMiner, který běží na pozadí internetových stránek a útočníci jej používají ke skryté těžbě kryptoměn, jež využívá výpočetního výkonu napadených počítačů, zůstal i v únoru nejčastější internetovou hrozbou v České republice. Podíl této potenciálně nechtěné aplikace (PUA) na detekovaných škodlivých kódech ale oproti lednu klesl téměř na polovinu a představoval zhruba každý šestý zachycený incident (17,80 procenta). Vyplývá to ze statistiky společnosti ESET.
„V porovnání se začátkem letošního roku jde o výrazný pokles, podíl JS/CoinMiner však nadále zůstává poměrně vysoký. Mezi nejčastějšími hrozbami se navíc drží i další dvě varianty CoinMineru, které se chovají jako trojany - Win32/CoinMiner a Win64/CoinMiner,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET. Oba trojany zneužívají bezpečnostní chyby neaktualizovaných operačních systémů. Do infikovaných zařízení stahují škodlivý skript pro Windows Management Instrumentation (WMI), jehož prostřednictvím vytváří zadní vrátka. Ta umožní automatické spuštění těžby kryptoměn pokaždé, když dojde ke spuštění operačního systému napadeného zařízení.
Win32/CoinMiner se v únorové statistice internetových hrozeb dostal na osmou pozici s podílem 2,34 procenta, Win64/CoinMiner byl desátý s podílem 2,28 procenta. Druhou nejčastější únorovou hrozbou byl HTML/ScrInject, generická detekce programového kódu, který automaticky přesměrovává prohlížeč uživatele na stránky obsahující škodlivý software. Představoval 6,04 procenta všech únorových detekcí společnosti ESET.
Na třetí příčku mezi internetovými hrozbami se v únoru dostala potenciálně nechtěná aplikace JS/Adware.Agent.T, která zobrazuje nechtěné reklamy s nabídkou údajné aktualizace nebo stažení softwaru pro optimalizaci webového prohlížeče. Útočníkům může tento škodlivý kód generovat zisk z prokliku na reklamy. JS/Adware.Agent.T v únoru představoval 5,07 procenta zachycených škodlivých kódů.