Statistika vyplývá z poznatků personální agentury Grafton Recruitment, podle níž mají firmy stále větší zájem o testování interpersonálních dovedností potenciálních zaměstnanců, včetně jejich emoční inteligence. Přestože zájem o tento typ prověřování kandidátů o zaměstnání v ČR roste, je stále ještě pod evropským průměrem. Například ve Velké Británii využívá různé metodiky psychologického testování až 70 % firem, včetně těch středních i malých.
Měkké dovednosti, jako je například schopnost jít příkladem, vnímat dopady vlastního jednání či mít zdravé sebevědomí, mají úzký vztah k sociální, resp. emoční inteligenci. Jedná se o kompetence v oblasti chování, na rozdíl od jasně dané odborné způsobilosti jsou však obtížněji měřitelné. „Potřeba interpersonálních dovedností není při výběru pracovní síly novým požadavkem, rozdíl je pouze v tom, že zatímco před dvaceti lety tady stačila k získání dobře placené manažerské pozice slušná angličtina, dnešní požadavky sahají daleko nad rámec odborných znalostí a dovedností,“ konstatuje Hana Vodičková ze společnosti Grafton Recruitment.
Podle personalistů má odborně zdatný kandidát disponující potřebnými měkkými dovednostmi velkou šanci uspět a je velmi žádaný na trhu.Psychometrické testy jsou tak stále více využívány jako doplňující metoda při výběrových řízeních. K nejvyužívanějším náborovým technikám, jejichž součástí je i psychometrie, patří Assessment Centre (AC), což je skupinová metoda výběru obsahující řadu hodnotících postupů, zaměřujících se zejména na chování potenciálních zaměstnanců. Ti se snaží během několikahodinového testování samostatně, ale i ve skupině plnit nejrůznější úkoly, řešit případové studie a prezentovat své názory. Této metody využívá až 40 % českých zaměstnavatelů, přičemž jejich počet meziročně stále posiluje přibližně o 2 %. Nejčastěji se jedná o větší a střední firmy, ale objevují se již i menší organizace, které při hledání svých kolegů testování nebo AC využijí. Jsou ale jednoznačně zaměstnavatelé, kteří určité typy pozic obsazují výhradně využitím těchto objektivních metod hodnocení.
Čtěte také:
→ Firmy vyřadí třetinu uchazečů o zaměstnání kvůli sociálním sítím
Průzkum ukazuje, že více než polovina zájemců o zaměstnání využívá sociální sítě. Profesní síť LinkdeIn využívá 9 z 10 personalistů; 30% jich využívá Facebook. Jaké jsou rady pro dobrou profesní reputaci na sociálních sítích?
→ Češi jsou při změnách zaměstnání opatrní a nejsou ochotní za prací cestovat
Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila výsledky svého průzkumu na téma pracovní mobility, benefitů a spokojenosti se zaměstnáním v České republice.
Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.