Hlavní ideou festivalu je uvádět koncerty pro klavír a orchestr ve verzích pro dva klavíry a méně známá klavírní díla většího rozsahu. Nejinak tomu bude i v letošním roce, kdy těžištěm dramaturgií je hudba francouzská. Publikum bude moci vyslechnout mimo jiné oba koncerty Maurice Ravela či málo hraný koncert pro sólový klavír Charlese-Valentina Alkana. Mezi sólisty se objeví například Ivo Kahánek, který se nedávno vystoupil s Berlínskou filharmonií nebo také francouzská klavíristka Stéphanie Elbaz, která rovněž vystoupí na mimořádném koncertu festivalu v Brně.
Festival je úzce spjat s iniciativou Stop grantokracii, jejímiž autory jsou Martin Víta a Miloň Čepelka (Divadlo Járy Cimrmana). Iniciativa si klade za cíl upozorňovat na rizika masivního využívání či zneužívání grantových podpor nejen v oblasti kultury a propagovat drobné mecenášství. Martinské slavnosti klavíru jsou důkazem, že špičkově obsazený festival nemusí být financován z veřejných zdrojů, ani nemusí být podbízivě komerční, ale může fungovat pouze na základě drobných sponzorských darů.
Letošní ročník festivalu zaštítil prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc. – profesor informatiky a předseda sněmovního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně. Festival rovněž zaštítilo Velvyslanectví Francie v ČR. Nefinančním partnerem akce je Nadační fond proti korupci.
První koncert se uskuteční ve čtvrtek 15.10. Vystoupí na něm vynikající klavíristky Slávka Vernerová Pěchočová a Markéta Týmlová, které v první polovině společně zahrají Koncert č. 1 Des dur pro klavír a orchestr, op. 10 Sergeje Prokofjeva (v úpravě pro dva klavíry) a Mou matku husu Maurice Ravela. Po přestávce bude pak následovat Koncert fis moll pro klavír a orchestr, op. 20, Alexandra Skrjabina (opět v úpravě pro dva klavíry).
IDG Czech Republic je mediálním partnerem festivalu.
Více na www.martinskeslavnosti.cz.