Mandrake Linux vznikl v roce 1998. Původně byl založený na Red Hat Linuxu, ale postupně se vydal vlastní cestou. Dávno před příchodem Ubuntu a jiných moderních uživatelsky přívětivých distribucí nabízel systém vhodný pro začátečníky a obyčejné uživatele, čímž si získal značnou oblibu. Po spojení s distribucí Conectiva se v roce 2005 přejmenoval na Mandriva.
Popularita Mandrivy však postupně klesala. Zlom nastal v roce 2004, kdy se na scéně objevilo Ubuntu, nová, uživatelsky přívětivá distribuce s grafickým instalátorem a jednoduchým systémem nástrojů pro správu. Zatímco výrobce Ubuntu, společnost Canonical, na požádání zasílala zdarma instalační CD, Mandriva se stále snažila prodávat svou krabicovou verzi, v níž byl obsažený i proprietární software.
Distribuce Mandriva je fakticky mrtvá už několik let. Většina vývojářů odešla v roce 2010 a o rok později vyšla poslední verze. Firma ještě nějakou dobu přežívala a opakovaně se ocitala na pokraji bankrotu.
Myšlenka Mandrivy však nezanikla - pokračuje v ní projekt Mageia, který založili bývalí vývojáři Mandrivy, a další forky původní distribuce: PCLinuxOS a OpenMandriva.
Mageia je neziskový projekt bývalých vývojářů a členů komunity Mandrivy a její nejoblíbenější a skutečný duchovní nástupce. PCLinuxOS byl prvním forkem Mandrivy, přesněji Mandrake Linuxu 9.2 z roku 2003. Nyní je však zcela samostatnou distribucí, která s Mandrivou nemá nic společného. Distribuce OpenMandriva se oddělila v roce 2012 jako komunitní projekt a nezisková OpenMandriva Association stále vydává její nové verze. Mageia je však rozšířenější a aktivněji vyvíjená.