Jedná se o samoobslužný katalog produktů, ze kterých si sám zákazník nadefinuje potřebné cloudové řešení. Samotné řešení se opírá o komponenty virtualizace IT vendorů, a to jak z odvětví hardware, tak software. Podstatnou součástí služby bude i workflow a komponenta podrobného účtování spotřebovaných finančních prostředků, kdy workflow spravuje veškeré schvalovací a provozní procesy a komponenta podrobného účtování funguje jako dohledový a managovací nástroj, nikoli však nad technologií samotnou, ale nad spotřebovanými financemi vygenerovaného prostředí, a to i na úrovni jednotlivých komponent celého prostředí. Zákazník tak bude mít nepřetržitý přehled o procentuálním využití kapacity stroje, nákladovosti, předpokládaném vývoji spotřeby v čase atd.
„Smyslem nové služby je poskytnout zákazníkům možnost vytvořit si vlastní jednotlivé dedikované fyzické, dedikované virtuální servery nebo tzv. vAPP, tedy v podstatě sestavu virtuálních serverů, a tím získat požadované prostředí a výkon v řádech několika minut. Tuto zajímavou hi-tech "vychytávku! ocení zejména firmy, které potřebují dynamiku ve výkonu nebo mají požadavky na stabilní výkon bez nutnosti řešit vysokou dostupnost prostředí na svých prostředcích, licenční podmínky, lidské zdroje a další. Zákazník si navíc bude moci sám určit, jakou životnost bude mít jím vygenerovaný server či prostředí, a za pomoci virtuální kalkulačky stanovit ideální rozsah, výkon nebo cenu za výkon,“ říká Petr Rychtář, vedoucí technického HW teamu společnosti K2 atmitec.
„Praktickým příkladem využití může být duplikace prostředí hostovaného zákazníka, které nám následně slouží pro testování nových funkcionalit, a to bez nutnosti zásahu do výkonu jeho reálného prostředí, avšak s naprosto identickou konfigurací a nastavením, nebo jen test zákaznického prostředí na diametrálně výkonově odlišném HW, například na SSD discích,“ dodává Rychtář.
Plánovaný provoz nového katalogu cloudových služeb bude zahájen na začátku května letošního roku.