Hlavní navigace

K projektu Centrálního registru administrativních budov státu se připojily další instituce

21. 6. 2011

Sdílet

K projektu Centrálního registru administrativních budov („CRAB“), který je realizován Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových („ÚZSVM“) za podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj, přistoupily během dubna a května letošního roku další organizační složky státu („OSS“) – Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a také Státní úřad inspekce práce ČR.

Výše uvedené subjekty rozšířily portfolio státních institucí, které se účastní přípravy centrálního registru pro evidenci administrativních budov státu a nestátních objektů, v nichž státní instituce sídlí. Konkrétně se jedná o projekt „246 - Úprava Informačního majetku státu jako zvláštní grafické datové vrstvy na RUIAN v návaznosti na další základní registry veřejné správy“.  

„Přípravy projektu CRAB se v současnosti účastní 12 organizačních složek státu. První z nich k projektu přistoupily již při jeho zahájení v listopadu loňského roku. Participace OSS je potřebná z důvodu správného nastavení systému a jeho přizpůsobení potřebám jednotlivých institucí,“ uvedla Kateřina Schön, vedoucí projektu CRAB.

Záměrem projektu CRAB je vytvořit centrální registr administrativních budov s cílem sjednotit evidenci budov v majetku státu do jednoho systému a získat přehled o volných a využitých plochách. CRAB také přinese přesné údaje pro rozhodování o dislokaci státních institucí a v neposlední řadě přispěje ke snížení nákladů na správu a pronájem nemovitého majetku státu.

„V současnosti neexistuje na vládní ani regionální úrovni přesný přehled o administrativních objektech v majetku státu, ani o dislokaci státních institucí v nestátních objektech. Tato skutečnost vyvolává potřebu tuto situaci řešit a vybudovat centrální registr administrativních budov. Pokud bude ověřen přínos registru, počítáme s možností rozšíření jeho portfolia o data za veškerý nemovitý majetek státu,“ doplnila Kateřina Schön.

Projekt CRAB byl zahájen v listopadu 2010 a jeho ukončení je naplánováno na červen 2012. Harmonogram projektu obsahuje následující etapy: předimplementační analýza, vývoj systému, integrace s externími systémy, školení, pasportizace vybraných budov, testování a migrace a následný pilotní provoz. Po jeho ukončení bude registr připraven i pro ostatní státní instituce, které nejsou zapojeny do přípravy projektu. Projekt CRAB je spolufinancován ze strukturálních fondů EU, konkrétně v rámci Integrovaného operačního programu výzvy č. 3, a to v poměru 85 % ze zdrojů EU a 15 % z rozpočtu ÚZSVM.

 

 



Historie projektu CRAB

Historie projektu CRAB se datuje od května 2008, kdy byl usnesením Vlády ČR, č. 536, v rámci strategie „Smart Administration“ schválen projektový záměr na zavedení centralizované evidence nemovitého majetku státu vedené jednotlivými státními institucemi ve společném registru. Tento záměr předložil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

 

V červnu 2009 byl projektový záměr CRAB zpřesněn jako centrální registr administrativních budov ve vlastnictví státu, včetně souvisejících pozemků a staveb a prostor nestátních budov, v nichž jsou složky státu dislokovány, včetně ekonomických dat. Na základě projektového záměru vznikla Studie proveditelnosti, která podrobně popisuje zejména výchozí stav, zdůvodnění realizace projektu, analýzu jeho potřebnosti a ekonomické zhodnocení projektu včetně návratnosti vynaložených prostředků. Studie proveditelnosti byla poté schválena hlavním architektem eGovernmentu MV ČR.

V lednu 2010 byla studie předložena spolu se žádostí o dotaci z fondů EU, konkrétně Integrovaného operačního programu do výzvy č. 3.  Žádost byla vyhodnocena a doporučena MV ČR k získání dotačního titulu. Projekt byl zahájen v listopadu 2010.

Hlavní cíle projektu CRAB

-    evidence administrativních budov státu v jednom systému
-    přehled o volných/využitých plochách
-    minimalizace neúčelného vynakládání finančních prostředků na pořizování nových budov a prostor
-  jednotný prostor pro elektronickou nabídku nepotřebného nemovitého majetku v rámci státu (viz §19 zákona č. 219/2000 Sb.)
-    jednotný prostor pro transparentní nabídku nemovitého majetku určeného k realizaci, přístupný široké veřejnosti
-    optimalizace dislokace státních institucí a jejich zaměstnanců (včetně možnosti využití sdílení prostor)

Organizační složky státu zapojené do přípravy CRAB

Stát (pilotní OSS): Ministerstvo kultury ČR; Ministerstvo vnitra ČR; Policejní prezidium ČR; Ministerstvo životního prostředí ČR; Ministerstvo spravedlnosti ČR; Generální ředitelství cel ČR; Generální finanční ředitelství ČR; Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR; Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR; Ministerstvo zahraničních věcí ČR; Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR; ČR Státní úřad inspekce práce ČR. Ostatní státní instituce: Vládní dislokační komise (VDK), Regionální dislokační komise (RDK).

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?