;

Jak jsou cítit peníze?

5. 12. 2006

Sdílet

Zajímavé by bylo zjistit, zda se nějak liší pach různých mincí, které jsou v oběhu...

Před nedávnem jsme na Science Worldu publikovali článek o pachu železa a krve. Nová informace o tomto výzkumu dodává, že vědci se navíc podívali na zoubek i tomu, co to znamená, když je někdo cítit penězi (jakkoliv staré rčení říká, že peníze nesmrdí).

Ukázalo se, že to, co cítíme, není opět přímo kov mince, ale látky, které vznikají reakcí organických sloučenin (například sacharidů) s mincí. Konkrétní molekuly odpovědné za pach mohou být různé, v případě železa to byl 1-okten-3-on.

Zdroj: Science Daily

Poznámka: Zajímavé by bylo zjistit, zda se nějak liší pach různých mincí, které jsou v oběhu. Například 20koruna je sice vyrobena ze slitiny oceli, ovšem potah železo neobsahuje (tam je měď a zinek). 10haléř je z hliníku se stopou hořčíku, koruna je z poniklované oceli, padesátikoruna je dvoubarevná, protože vnitřek a vnějšek jsou ze dvou ze dvou různých slitin, navíc je ještě přidáno pokovení (viz tyto stránky).

Každopádně železo zcela schází v desetníku, dvacetníku, padesátníku, z čehož v oběhu už je aktuálně jen poslední. Dokud nebude stažen, lze ještě testovat, jaká to je být cítit padesátihaléři :-).

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality