Ty vytvoří platformy schopné provádět až triliony výpočtů za sekundu, přičemž však zároveň budou nabízet výhody standardních procesorů Intel.
První produkt nesoucí kódové označení Knights Corner bude vyroben 22nm procesem a bude určen zejména pro nejnáročnější segment počítačů, tedy počítače využívané k vědeckému výzkumu, klimatickým simulacím nebo pro finanční aplikace. Za pomoci Mooreova zákona bude možné škálovat na jediném čipu více než 50 procesorových jader. Zatímco většinu pracovní zátěže budou zvládat oceňované procesory Intel Xeon, architektura Intel MIC bude nabízet větší příležitosti pro vysoce paralelní aplikace.
Vybraným vývojářům jsou aktuálně expedovány vývojové sady, které nesou označení Knights Ferry. Ve druhé polovině roku 2010 hodlá Intel rozšířit objem vývojových nástrojů pro architekturu Intel MIC. Společné softwarové nástroje a optimalizační techniky mezi architekturou Intel MIC a procesory Intel budou podporovat různé programovací modely, které následně vědcům, výzkumným pracovníkům a konstruktérům poskytnou nebývalý výkon a umožní výrazné urychlení jejich práce. Architektura Intel MIC vychází z několika projektů společnosti Intel, a to včetně Larrabee nebo výzkumných projektů Intel Labs, jako je například projekt Single-chip Cloud Computer.
TOP500
Pětatřicáté vydání TOP500, které bylo zveřejněno právě na ISC, ukazuje, že společnost Intel si v segmentu superpočítačů udržuje vůdčí postavení. Plných 408 z nich bylo poháněno procesory Intel, což je téměř 82 %. Procesory Intel používá přes 90 % čtyřjádrových systémů, přičemž procesor řady Intel Xeon 5500 zvýšil svou přítomnost na 186 systémů. Procesory Intel pohánějí tři z deseti nejvýkonnějších systémů a čtyři z pěti nových uchazečů o místo v TOP 30. Sedm systémů obsahuje nedávno oznámené procesory Intel Xeon řady 5600 s kódovým označením Westmere-EP, dva systémy jsou poháněny novým procesorem Intel Xeon řady 7500 s kódovým označením Nehalem-EX.
Procesor řady Intel Xeon 5600 hraje zásadní roli v čínských systémech umístěných nejvýše v historii TOP500. Druhý nejvýkonnější systém se nachází v Národním superpočítačovém centru (NSCS) v Šen-čenu. Na Linpack benchmarku s Dawning TC3600 bylo dosaženo hodnoty 1,2 petaflops. Čínské NSCS je centrem pro tamní výzkum a inovace.
Žebříček TOP500 vychází každých šest měsíců a sestavují ho Hans Meuer z Mannheimské univerzity, Erich Strohmaier a Horst Simon z výpočetního střediska amerického ministerstva pro energetiku a Jack Dongarra z University of Tennessee. Kompletní zpráva je k dispozici na adrese www.top500.org.
Nová Exascale Lab
V reakci na potřeby složitých simulací na úrovni petaflopových a exaflopových superpočítačů oznámí společnosti Intel, Forschungszentrum Jülich (FZJ) a ParTec několikaletou smlouvu, jež povede k vybudování laboratoře ExaCluster Laboratory (ECL) v Jülichu. Laboratoř bude vyvíjet klíčové technologie, nástroje a postupy pro nejvýkonnější počítače, přičemž se zejména bude zaměřovat na škálovatelnost a odolnost těchto systémů. ECL se stane nejnovějším přírůstkem do rodiny Intel Labs Europe, což je síť výzkumných a inovačních středisek, jež pokrývá celý region.