Tento program je postaven na podobném programu, který běží ve Spojených státech pod názvem Vědecká a technologická střediska Intelu (Intel Science and Technology Centers, ISTC) a svede dohromady odborníky z akademické sféry i průmyslu. Ti budou společně zkoumat novou generaci technologií, které možná v budoucnu významně ovlivní životy mnohých lidí.
Tři ICRI centra budou spolupracovat s komunitami kolem svých univerzit i s akademickými pracovišti, která se účastní programu ISTC, což posílí globální výzkumnou síť Intelu. Vedle toho byla do programu ICRI zařazena dvě dříve vytvořená centra: Institut pro vizuální výpočetní techniku (Sárská univerzita) a Středisko pro kontextové výpočetní operace (Tchaj-wan).
Každý institut bude mít své konkrétní zaměření, nicméně všechny budou podporovány v tom, aby do svého výzkumu začlenily konkrétní prostředí svého regionu a oblasti výzkumu. Tři nové ICRI střediska jsou tato:
• Centrum pro udržitelná a propojená města, Velká Británie. Společný projekt Intelu, Imperial College a University College London se zaměřuje na sociální, ekonomické a environmentální problémy života ve městě, které chce řešit s pomocí výpočetní techniky. Výzkumní pracovníci budou zkoumat technologie, které prostřednictvím dat získaných v reálném čase od uživatelů a z městské infrastruktury zvýší adaptibilitu města, přičemž vyvíjené technologie budou testovány na příkladu Londýna. Například tak pomocí platformy v režimu cloud budou moci řídící pracovníci městských odborů optimalizovat infrastrukturu v případě extrémního počasí a budou moci efektivně odhadovat dopad tohoto počasí na rozvody vody a energií. Zároveň bude možné prakticky okamžitě informovat občany prostřednictvím digitálních návěstí a mobilních aplikací.
• Centrum pro IT bezpečnost, Německo. V tomto centru bude Intel spolupracovat s technickou univerzitou v Darmstadtu a společně budou hledat způsob, jak výrazně zvýšit důvěryhodnost mobilních a integrovaných aplikací a ekosystémů. Centrum se například zaměří na vývoj komunikačního zařízení pro automobily, které přispěje k vyšší bezpečnosti řidičů, bude vyvíjet nové přístupy k zabezpečenému mobilnímu nakupování a usilovat o lepší pochopení soukromí a jeho ochrany. Výzkum se bude zaměřovat na potřeby budoucích uživatelů a bude vyvíjet software i hardware, jež umožní vznik robustních systémů.
• Centrum pro počítačovou inteligenci, Izrael. Ve spolupráci s Technickým institutem v Haifě a Hebrejskou univerzitou v Jeruzalémě bude ICR zkoumat způsoby, jak by počítačové systémy mohly zvýšit lidské schopnosti v široké škále složitých úkolů, například vývojem čidel, která by průběžně kontrolovala tělo svého nositele a odesílala data k dalšímu zpracování. Systém by tak mohl průběžně monitorovat lidské funkce od mozku přes srdce, krev až po oči a tato data budou pak odesílána na vzdálený server, který je bude moci kombinovat s dalšími daty, jako jsou údaje o počasí, případně údaje z minulosti a bude moci včas a předem varovat před potenciálními obtížemi.