autor fotografie: wwarby
Výrazně zrychlit nástup in-memory computing by mohla i nově představená platforma SAP HANA (SAP® High-Performance Analytic Appliance). Ta umožňuje vyvíjet aplikace schopné v reálném čase (tj. dle SAPu 1.200krát rychleji) analyzovat velké množství informací z prakticky libovolného zdroje.
Technologie in-memory computing se zaměřuje na optimalizaci transakcí, zejména na práci s daty přímo v operační paměti bez omezení výkonu způsobeného přístupem na datová úložiště. V podání SAP HANA pak přidává podporu pro tzv. mixed-workload, umožňující transakčním a analytickým systémům pracovat v jednotném prostředí. Vytváří z paměti heterogenní prostředí, ve kterém je současně umístěna aplikační logika i zpracovávaná data. Nové možnosti tvorby online analýz získají se SAP HANA i stávající aplikace rodiny SAP Business Suite, stejně jako komponenty SAP BusinessObjects a SAP NetWeaver.
Současně SAP představil i první aplikaci založenou na SAP HANA - SAP BusinessObjects Strategic Workforce Planning. Jejím účelem je umožnit HR manažerům modelovat scénáře z oblasti lidských zdrojů, analyzovat dopad změn na celou organizační strukturu a simulovat jejich důsledky pro business procesy.
HANA v číslech:
• Více než 1.200 krát rychlejší než dosavadní technologie
• Procházení 2.000.000 databázových záznamů za milisekundu (pro jedno jádro CPU)
• 10.000.000 komplexních výpočtů za sekundu (pro jedno jádro CPU)
• Škálování – přes 1000 jader s podporou plné paralelizace
In-memory computing dle názoru mnohých v nejbližších několika letech zásadně ovlivní celou oblast business intelligence. Kupříkladu analytická společnost Gartner ve své studii Predicts 2011 předpovídá, že v roce 2014 bude in-memory computing funkcionalitami disponovat až 30 procent BI aplikací.
Podrobnější představení SAP HANA a in-memory computingu: „SAP HANA overview“
SAP HANA z pohledu marketingu: