Hlavní navigace

HP Fórum: Cloud odhalen (1. část)

27. 4. 2011

Sdílet

Ester Kočičková společně s Pavlem Klimuškinem, HP ESSN Country Managerem, v Pražském hotelu Hilton zahájila letošní konferenci HP fórum, nabízející přehled produktů, řešení a služeb od společností HP a jejích partnerů na českém trhu. Tématem letošního HP fóra byl, jak již jeho název napovídá, Cloud computing, zejména pak naplnění jeho vize v datových centrech.

V samotném úvodu Pavel Klimuškin představil program konference, jejímž mottem je "Firma na živo" (angl. Instant-on enterprise, podle HP by mělo jít o kocept jež je takříkajíc jednu úroveň "nad" cloudem), jejíž zhruba 300 účastnických míst bylo z devadesáti procent vyprodáno během jediného dne. Klimuškin také uvedl výsledky průzkumu, který před časem provedlo HP mezi svými zákazníky. Z něj vyplývá, že 76 procent manažerů předpokládá, že během dvou let vzroste tempo nezbytných inovací o 20 procent. Jen 12 procent manažerů má pocit, že IT poskytuje informace, které potřebují k práci a plných 60 procent manažerů používá legacy aplikace. Vyšší management se domnívá, že v roce 2015 bude polovina IT poskytována formou cloudu, privátního či veřejného.

Prvním řečníkem dopoledního bloku byl Evžen Pavlovský z Intelu, který připoměl, že samotné počátky Cloudu sahají do roku 2005, kdy Nick Carr publikoval v Harward Business Review článek "IT doesn´t matter", jejíž myšlenku pak dále rozvedl v knize "Does IT matter?". Myšlenka, kterou tehdy Carr přednesl, byla přicházející přeměna IT do podoby utility, například elektrické energie, tedy čehosi, co lze dodávat na dálku z centrálních zdrojů mnohem efektivněji, než vyrábět lokálně. Zcela proti této filozoffi jde budování lokálních obnovitelných zdrojů (které zásadně mění a nesmyslně prodražují výstavbu a provoz rozvodných sítí, navíc se jedná o trend poháněný dotacemi a pokřivováním trhu s ergií ze strany EU a zelených lobby a nikoliv trendem hnaným poptávkou po vyšší efektivitě, flexibilitě  a nižších nákladech - pozn. red.). Dalším trendem, který Pavlovský připomněl, je konzumerizace IT a práce na dálku, což výtečně vyjadřuje kometář z pera portálu Ars Techica: "kancelář se změnila z místa, kde jste trávili čas se špičkovou technologií, na technologický hřibitov nacházející se tři roky v minulosti."

Taková situace panuje podle Pavlovského nejen v oblasti podnikového hardware, ale do značné míry i v oblasti podnikového software a aplikací (zde je naším nejoblíbenějším příměrem kvalita služeb Gmailu a dalších webových aplikací Google pro spolupráci... pozn. red). Příklady z praxe zahrnují uživatele, kteří namísto SharePointu začnou používat Dropbox či vymění stávající CRM za Salesforce.com  (stalo se ve společnosti Netapp). Role IT by tak v budoucnu měla být spíše v integraci služeb a k tomu podle Pavlovského dojde bez ohledu na to, co si IT myslí. Evžen Pavlovský dodal, že infrastruktura je na tyto změny, a to i díky novým technologiím Intelu, připravena. Nicméně trh se bude zásadně měnit a jak před časem uvedl na jiné konferenci Petr Koubský, někteří si žačinají vybavovat legendární výrok ředitele IBM Jamese Watsona o tom, že na světe je trh tak pro šest počítačů: Google, Microsoft, Amazon, Facebook...

Nicméně Intel vidí současnou situaci realisticky, a tak v rámci vize 2015 hovoří spíše o federalizovaném cloudu, tedy takovém, který zahrnuje interní i veřejnou infrastrukturu, nabízí automatizovanou správu, a je "client aware", tedy dokáže rozhraní přizpůsobit zařízení, z něhož uživatel aktuálně přistupuje (notebook, tablet, smartphone). Intel se angažuje v Open Datacenter Alliance www.opendatacenteralliance.com, která má za cíl vytvořit standardy a doporučené postupy pro tvorbu interních a hybridních cloudů (v ČR jsou členy ČRA a Cloud4com). Prvním výstupem aliance je cestovní mapa uživatelského modelu (Usage Model Rodmap), jejíž první verze byla nedávno publikována, Intel pak přispěl nástrojem cloudbuilder.

2. část článku: http://businessworld.cz/aktuality/hp-forum-cloud-odhalen-2-cast-7278

Našli jste v článku chybu?