;

Francouzský zákon o svobodném přístupu k informacím zahrnuje zdrojový kód

11. 10. 2016

Sdílet

Nový zákon „digitální republiky“ začal platit v sobotu, kdy byl publikován ve francouzském oficiálním věstníku.

Zákon přidává zdrojový kód na dlouhý seznam typů vládních dokumentů, které musejí být za určitých okolností zveřejněny. K těm patří různé spisy, zprávy, studie, záznamy, přepisy, statistiky, pokyny, memoranda, ministerské odpovědi, korespondence, názory, předpovědi a rozhodnutí.

Zákon ovšem také přidává novou výjimku k dosavadním pravidlům přístupu k administrativním dokumentům a opětovného využití veřejných informací, což vládním představitelům dává množství důvodů k odmítnutí vydání zdrojového kódu na vyžádání.

Tato pravidla již nyní umožňují úředníkům blokovat publikaci dokumentů, o nichž si myslí, že ohrožují mezi jiným národní bezpečnost, zahraniční politiku, osobní bezpečnost [politiků] či záležitosti projednávané soudem nebo vyšetřované policií.

Nyní mohou úředníci zamítnout zveřejnění, pokud mají za to, že by to ohrozilo bezpečnost vládních informačních systémů.

Takové omezení je však podle francouzské lobbistické skupiny April, bojující za bezplatný software, nepřiměřené.

„Je založeno na fantazii bezpečnosti skrze nezřetelnost [security through obscurity], a [v podstatě] to anuluje účel zákona,“ řekla skupina v pondělí.

Zákon však má podle skupiny i svou světlou stránku. Zdrojový kód – a samozřejmě i všechny ostatní dokumenty – vydaný elektronicky a podléhající tomuto zákonu, musí být zpřístupněn v otevřeném standardním formátu, který může být jednoduše opětovně využit a automaticky zpracován.

Takový entuziasmus pro otevřenost však podle April mohl jít ještě dále.

První návrhy zákona předpokládaly, že bezplatný a open source software bude ve vládních službách spíše pravidlem než výjimkou, ale finální verze požaduje „podporu“ používání open source a otevřených formátů jen po některých vládních úřadech při vývoji, nákupu či používání softwaru.

Stejně slabá podpora je požadována po vládních představitelích, pokud jde o migraci na IPv6 – a i tak až od 1. ledna 2018.

Zdroj: CIO.com

Našli jste v článku chybu?