;
Hlavní navigace

Evropské organizace volí jako cestu k ekonomickému oživení efektivní úspory před snižováním počtu zaměstnanců

18. 9. 2009

Sdílet

Je potěšující, že z 1800 dotázaných manažerů s rozhodovací pravomocí z celé řady organizací veřejného a soukromého sektoru, uvedlo celých 59 %, že zvyšování produktivity a efektivity zaměstnanců byl jejich současný hlavní cíl. V porovnání s tím pouhých 30 % z nich uvažuje o snížení nákladů redukcí počtu zaměstnanců. Za předpokladu, že ekonomika bude nadále vykazovat známky oživení v celé Evropě, budou pro organizace hlavní priority: pokračování přezkoumání procesů (42 %), najímání zaměstnanců (37 %) a zvyšování rozpočtu na jejich školení (30 %).

I přes tento obnovený optimismus, 30 % manažerů v průzkumu tvrdí, že nejsou připraveni na nadcházejících 12 měsíců. Přesně třetina z nich (33 %) uvedla, že se zaměřila na řešení aktuálních situací, než výhledem do budoucna a dalších 22 % se odvolalo na nedostatek manažerských zkušeností. Nejlepší zprávy tak přicházejí z Dánska a Finska, kde více než 80 % dotázaných tvrdí, že jsou jejich organizace připraveny k ekonomické obnově.

Polovina všech organizací provedla změny v loňském roce v přímé reakci na recesi - 14 % manažerů se nyní soustředí na snižování dopadu jejich podnikání na životní prostředí a 13 % chce zlepšit informační bezpečnost, což naznačuje zaměření na efektivitu a snižování nákladů.

V komentáři k výzkumu, Adam Gillbe, European Strategic Marketing Manager, Canon Europe Business Solutions řekl: „Chtěli jsme prozkoumat současné myšlenkové procesy vrcholových manažerů napříč veřejným a soukromým sektorem a výsledky výzkumu byly velmi zajímavé. Určitě je zde větší optimismus směrem k hospodářskému oživení a mnoho organizací preferuje zlepšení interních procesů ke zvýšení produktivity zaměstnanců před snižováním nákladů, jako je propouštění zaměstnanců."

Nicméně i přes toto zaměření na zlepšení efektivity se zdá, že mnoho organizací si není vědoma toho, jak jí dosáhnout - 19 % dotázaných uvedlo, že nedošlo k žádné změně v jejich úsporách za posledních 12 měsíců a 45 % odhaduje úspory menší než 5 %. To by mohlo být částečně dáno strachem či obtížností integrace nových systémů do stávajících IT řešení - v průzkumu bylo toto označeno jako největší problém IT celými 48 % respondentů.

Gillbe pokračuje: „Zde je jasná příležitost pro evropské organizace, realizovat jednoduché, nákladově efektivní změny v oblasti IT, které budou mít dramatický dopad na snižování nákladů a zvyšování efektivity pracovních sil. Nemluvíme o kompletní renovaci systémů, ale o povzbuzení organizací, aby skutečně přemýšlely o způsobu, jak investice do nových technologií podpoří jejich podnikání a zaměstnance."

Při řešení svých situací v nesnadných ekonomických časech se manažeři organizací obrací na své zaměstnance a vyzývají je k iniciativě a vynalézavosti. Výzkum odhalil velké rozdíly v Evropě, kde jsou stimulováni finanční odměnou, způsob dominantní v České republice, Finsku, Francii a Polsku, a těmi, kteří jsou pyšní na svou práci, jak je tomu v Rakousku, Dánsku, Nizozemsku a UK.

Gillbe na závěr uvádí: „Výsledek průzkumu potvrzuje potřebu moderních technologií, které pomohou zaměstnancům vykonávat jejich činnosti efektivněji a dle jejich nejlepších schopností. Jakmile přijde hospodářské oživení, organizace, které budou dobře připraveny a investovaly do vhodných technologií, budou mít velmi dobrou pozici k zajištění prosperity v následujícím roce."

 

Našli jste v článku chybu?