;

Ericsson: V roce 2017 bude mít 85 % obyvatel světa přístup k rychlému mobilnímu internetu

18. 6. 2012

Sdílet

Počty mobilního vysokorychlostního připojení mezitím v roce 2017 dle odhadu dosáhnou pěti miliard, ve srovnání s jednou miliardou ke konci roku 2011. Douglas Gilstrap, první viceprezident a ředitel pro strategie Ericssonu, prohlašuje: „V dnešní době lidé považují přístup k internetu za nezbytnou součást každého zařízení. Tento přístup má za následek rostoucí poptávku po mobilním vysokorychlostním připojení a růst objemu datového provozu. Mobilní operátoři si tuto obchodní příležitost uvědomují a snaží se zmíněný růst usnadnit a zajistit dobrou uživatelskou zkušenost prostřednictvím vysokokapacitních sítí s vysokou rychlostí přenosu dat. V současnosti je přibližně 75 % sítí HSPA po celém světě modernizováno, aby ve špičce dosahovalo rychlosti 7,2 Mb za vteřinu nebo vyšší, a 40 % sítí bylo modernizováno na rychlost 21 Mb za vteřinu.“

Ericsson ve své zprávě rovněž předpovídá, že do roku 2017 bude polovina světové populace pokryta sítěmi čtvrté generace/LTE. Počty uživatelů chytrých telefonů dosáhnou v roce 2017 přibližně tří miliard, ve srovnání se 700 miliony v roce 2011.

Celkový objem mobilního datového provozu i nadále poroste – mezi prvním čtvrtletím 2011 a prvním čtvrtletím 2012 se objem datového provozu zdvojnásobil, především díky sledování videa. Chytré telefony rovněž jsou a i nadále budou klíčovou hnací silou datového provozu.

V období let 2011 až 2017 vzroste objem mobilního datového provozu 15krát. Údaje uveřejněné ve zprávě rovněž poukazují na rozdíly mezi zeměmi a regiony. V případě růstu počtu mobilního internetového připojení byla zemí s největším počtem připojení v prvním čtvrtletí roku 2012 Čína – 39 milionů, následovaná Indií s 25 miliony. V asijsko-pacifickém regionu celkem vzniklo 93 milionů připojení, následováno Afrikou s 30 miliony.

Hlavním setrvalým trendem, který zpráva odhalila, je skutečnost, že vše dostává mobilní podobu. Za tímto vývojem stojí zejména rostoucí poptávka občanů po připojení kdykoliv a odkudkoliv a využití videa, cloudových služeb a internetu, avšak i připojení pro vzájemnou komunikaci mezi zařízeními.

Našli jste v článku chybu?