Evropská kosmická agentura (European Space Agency, ESA) si vybrala společnost Logica pro vedení mezinárodního konsorcia, které má posoudit možnost využití satelitních služeb pro poskytování lékařské péče a koncepci tzv. elektronického zdravotnictví (eHealth) v subsaharské Africe.
Subsaharská Afrika představuje pro odborníky na zdravotnictví velkou výzvu. I když v oblasti žije 11 % světové populace, má téměř 25 % podíl na nemocnosti (měřeno takzvanou celosvětovou zdravotní zátěží, GBD – Global Burden of Disease) a směřuje do ní jen 1 % celkových výdajů na zdravotnictví. Působí zde pouze 3 % všech zdravotnických pracovníků, a protože zdejší infrastruktura není nerozvinutá, je pro lékaře a zdravotní sestry velmi složité dostat se k pacientům.
Evropská kosmická agentura chce pomoci řešit tento problém s využitím informačních a komunikačních technologií. Myšlenkou projektu je vybudovat pro subsaharskou Afriku infrastrukturu založenou na satelitních službách. Ta by umožnila sdílet zdravotnické informace napříč celým tímto rozsáhlým regionem, a tím poskytovat zdravotní péči včas, a to i v odlehlejších oblastech, kde žije většina obyvatel regionu, a dále organizovat na dálku vzdělávání a školení a přesněji monitorovat epidemie.
První etapou projektu, který by měl stát celkem 36 milionů eur, bude realizace studie ve 48 zemích subsaharské Afriky. Ta zajistí, aby byly v regionu před eventuálním přechodem na elektronické zdravotnictví vybudované potřebné organizační struktury a nastavené procedury a pravidla. Studii povede společnost Logica, přičemž podílet se na ní bude řada soukromých, veřejných i dobrovolnických subjektů včetně několika charitativních organizací zastupujících zájmy obyvatel Afriky.
Konsorcium bude v rámci projektu provádět případové studie, organizovat workshopy, průzkumy i individuální rozhovory s místními odborníky. Zřízen bude i webový portál, který má pomoci zapojení místních zdravotníků a umožnit zpětnou vazbu potřebnou pro úspěch programu.