;

CzechAccelerator prodlužuje třetí výzvu o další dva týdny

24. 4. 2012

Sdílet

Termín podávání žádostí se podle vyjádření CzechInvestu posunul z původního 22. dubna 2012 o dva týdny tak, aby šanci získávat zkušenosti v zahraničí dostalo co nejvíce firem. Společnosti, které uspějí v hodnotícím procesu, budou moci letos v červenci odcestovat do některé z pěti technologicky vyspělých světových destinací – USA (západ i východ), Singapuru, Izraele či Švýcarska. Zatím se projektu zúčastnilo třináct českých firem, tři z nich opakovaně. V zahraničí rozvíjely podnikatelský plán, vystupovaly na akcích, hledaly partnera pro byznys apod. CzechInvest dosud podpořil CzechAccelerator zhruba 6,8 miliony Kč, z toho více než 5,6 milionu Kč pocházelo z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI).

„Podobné projekty k posílení mezinárodní konkurenceschopnosti a budování inovacemi poháněné ekonomiky mají takřka všechny vyspělé země. Jsme rádi, že díky Operačnímu programu Podnikání a inovace, ze kterého je CzechAccelerator financován, mají tuto šanci proniknout do světa i české společnosti,“ uvádí ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

„Úspěchy, které jednotlivé firmy za hranicemi České republiky dosahují, nás přesvědčily o tom, že projekt CzechAccelerator 2011 – 2014 skutečně pomáhá podporovat a rozvíjet inovativní byznys. Proto jsme na začátku tohoto roku ještě rozšířili destinace, kde mohou společnosti představit své ambiciózní plány a projekty,“ dodává Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje ministerstva průmyslu a obchodu.

„Máme stále co dohánět. V rámci Evropy se řadíme k tzv. umírněným inovátorům, tedy do třetí ze čtyř kategorií, kterými Evropská komise hodnotí členské státy podle jejich aktivit a výsledků na poli výzkumu a vývoje,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek a dodává: „CzechAccelerator 2011 – 2014 si klade za cíl tento trend zvrátit. Stát chce podporovat mladé a ambiciózní společnosti, které mají světovému trhu co nabídnout.“ Podmínkou účasti v CzechAcceleratoru je především vysoký potenciál k úspěšné komercializaci produktu, motivace a zájem o průnik na mezinárodní trhy, schopnost budoucího růstu a zaměření se na rozvoj nových a inovativních technologických řešení.  

Podniky, které se akcelerátoru účastnily, podle CzechInvestu oceňují především možnost být součástí místního zahraničního podnikatelského prostředí, sbírat zkušenosti na nejrůznějších networkingových akcích, setkáních s investory či možnost konzultovat svůj podnikatelský plán s poradci. Možná by se časem do destinací vypravily samy, ale zajištění kanceláře v prestižních inkubátorech a využití kontaktů a mentorů, které získají prostřednictvím projektu, jim ušetří spoustu času, námahy i peněz.

K 1. lednu 2012 se otevřely akcelerátory v Singapuru, Izraeli a ve Švýcarsku. Účastníci tak mají možnost do těchto oblastí, včetně stávajících na západním a východním pobřeží USA, odcestovat až na šest měsíců. Kanceláře v jednotlivých destinacích jsou umístěny v inkubátorech, které firmám zajistí napojení na přední odborníky z daných oborů, finanční investory a technologické partnery.

Do projektu CzechAccelerator se mohou přihlásit společnosti působící v oborech: biotechnologie, ICT, life sciences, zdravotnická technika, čisté technologie, nanotechnologie a přesné strojírenství. Kandidáti musí vyvíjet inovativní produkt, který má šanci uspět na globálním trhu. Další podmínky, které je třeba splňovat, naleznete na http://www.czechaccelerator.cz/jak-se-prihlasit/co-musite-splnovat/.

Další zkušenosti těch, kteří se již zúčastnili projektu CzechAccelerator 2011 – 2014, najdete na webových stránkách http://www.czechaccelerator.cz/realizovane-projekty.

Našli jste v článku chybu?