V první fázi přípravy ČTÚ bude přijímat návrhy od odborné veřejnosti a firem podnikajících v elektronických komunikacích. Pro financování nového projektu se použije část prostředků, získaných při prodeji kmitočtů. Předpokládá se, že nové sítě budou realizovany především optickou technologií.
„Záměrem je mimo jiné vrátit část prostředků získaných v právě probíhající aukci kmitočtů zpět do sektoru elektronických komunikací,“ vysvětluje v této souvislosti Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ, a dodává: „S ohledem na skutečnost, že správné nastavení podmínek Programu je pro jeho úspěch klíčové, hodláme spolu s MPO v této věci oslovit širokou odbornou veřejnost se žádostí o náměty. Současně jsem se v této věci obrátil i na jednotlivé asociace podnikatelů v elektronických komunikacích, Hospodářskou komoru, Svaz průmyslu a dopravy, a rovněž i na Asociaci krajů a Svaz měst a obcí ČR.“
I když se jedná o projekt pevných sítí, nepřímo získat by měl i mobilní internet, i když to nebude přímo součástí projektu. Dá se totiž přepokládat, že nové sítě poskytnou konektivitu i pro základnové stanice sítí typu 3G+ a 4G (LTE).
Celý záměr je v souladu se státní politikou "Digitální Česko", kterou schválila vláda již v lednu 2011. Tato koncepce předpokládá všebecnou dostupnost Internetu rychlostí 30 Mbit/s; v roce 2020 by pak minimálně polovina domácností by měla být připojena rychlostí alespoň 100 Mbit/s.
Zdroj: ČTÚ