České vysoké učení technické v Praze a společnost Cisco uzavřely dohodu o vytvoření společného výzkumného programu s cílem řešit nové výzvy, které se objevují v oblasti kybernetické bezpečnosti. K dosažení těchto cílů budou maximálně využity špičkové znalosti a zkušenosti výzkumníků ČVUT v oborech jako jsou umělá inteligence, machine learning nebo počítačové vědy. Na projekty, které univerzita do programu navrhne, může od společnosti Cisco získat během pěti let celkem téměř půl milionu EUR. Uzavřená dohoda staví na dlouhodobé spolupráci ČVUT a české společnosti Cognitive Security, která se stala v únoru 2013 předmětem akvizice ze strany společnosti Cisco.
„Partnerství se soukromým sektorem je pro ČVUT jednou z priorit. Zaručuje nám, že naše výuka i výzkum jsou pro praxi relevantní a že naši absolventi jsou konkurenceschopní i ve světovém měřítku,“ řekl prof. Ing. Pavel Ripka, CSc., děkan Fakulty elektrotechnické.
„Tato spolupráce s ČVUT na poli kybernetické bezpečnosti je jedna z prvních svého druhu. Jde o novou formu partnerství, která se společnost Cisco snaží navazovat s předními výzkumnými univerzitami po celém světě. Jsme si vědomi důležitosti kybernetické bezpečnosti, snažíme se proto najít ty nejlepší mozky v oboru na celém světě, a postupovat společnými silami. Velice oceňujeme vynikající práci světové úrovně, kterou na ČVUT odvádějí, a těšíme se na dlouhou a vzájemně prospěšnou spolupráci,“ řekl Michal Pěchouček, ředitel vývoje bezpečnostních řešení ve společnosti Cisco a profesor na katedře počítačů, ČVUT.
Program výzkumu se zpočátku zaměří na oblast strojového učení, analýzy dat nebo teorie her v kontextu kybernetické bezpečnosti, ale i na mobilní technologie nebo cloud computing. Díky nově vytvořenému partnerství se mohou nadaní studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT během studia účastnit stáží v Cisco International Internship Program v USA. První dva studenti se již programu účastní a působí přímo v kalifornské centrále společnosti Cisco.