Podle tiskové agentury Nová Čína opatření týká jen počítačů, které spadají do působnosti vládních úřadů a organizací, soukromých PC se to netýká. Ovšem i to může znamenat pro Microsoft vážný problém: Čína má tradici v používání pirátsky získaného softwaru a vládní sféra tak patří mezi důležité odběratele legálních Windows.
Nové nařízení zakazuje ústředním státním orgánům používat počítače se systémem Windows 8 a tato podmínka je i povinnou součástí výběrových řízení v tomto sektoru. Oficiální důvod je ten, že se jedná o opatření směřující k úspoře elektrické energie. Jestli to je skutečný důvod, o tom se spekuluje. V úvahu přichází i možnost mít na Microsoft nějaké páky ohledně podpory Windows XP, jejichž životní cyklus byl již ukončen. Zde se již dříve dosáhlo určité spolupráce, a to prostřednictvím internetových operátorů. Pro Čínu je otázka bezpečnosti instalací Windows XP podstatnější otázkou než jinde. Odhaduje se totiž, že se tento systém stále používá stále na více než 44% počítačů.
Vzhledem k tomu, že systém Windows 7 s podobnými nároky a cenou na černé listině nejsou, úspora elektrické energie ani ekonomický tlak na výrobce se nezdají jako jediné důvody. Někteří analytici spekulují o bezpečnostních aspektech s tím, že v Číně mohli objevit nějaké nedokumentované funkce nového systému, od nichž se obávají ohrožení soukromí.
V každém případě se ale Čína nehodlá dostat do podobné situace, kdy pro masivní uživatelskou základnu skončí podpora výrobce. Již delší dobu pracuje na vývoji vlastního operačního systému na bázi open source. Původní projekt Red Flag Linux sice již zkrachoval v roce 2000, ale možná proto, že na linuxový desktop bylo příliš brzo. Nyní nastartoval nové kolo s operačním systémem COS (China Operating System), opět na bázi linuxu. Nová je ale podpora mobilních zařízení, která je dnes již nezbytností.
Zdroj: IDG News Service
Čtěte také:
→ COS: Číňané vyvinuli nový mobilní operační systém na bázi linuxu
China Operating System chce konkurovat Androidu, iOS i Windows Phone. Změní se rozložení sil?
→ Microsoft má plány na expanzi ve vyhledávání na čínském trhu
Bing má zatím v Říši středu tržní podíl jen 1%, Microsoft ale již začal pracovat na tom, aby se to změnilo.