;

Chybějící IT odborníky nahrazuje outsourcing

17. 9. 2008

Sdílet

České firmy postrádají IT odborníky s dlouhodobými zkušenostmi. Systémový integrátor S&T CZ tak meziročně zaznamenává 50procentní růst zájmu o outsourcing – „zapůjčení“ – služeb konkrétních specialistů na krátkodobé a dlouhodobé projekty zákazníků. Firmy tak získávají potřebné know-how bez nutnosti IT odborníky dlouhodobě zaměstnat. Mezi zákazníky, kteří mají o tyto služby nejčastěji zájem, patří finanční instituce, průmyslové závody či firmy podnikající ve zdravotnictví.

„Největší poptávka je po službách zkušených programátorů a specialistů na bezpečnostní a systémová řešení. Nabízíme jednotlivce i celé týmy, takže zákazníci nemusí lidské zdroje zaměstnávat na plný úvazek,“ řekla Olga Svobodová, personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ, která patří mezi přední tuzemské systémové integrátory.

„Na českém trhu chybí tisíce programátorů a vývojářů v IT. Firmy hledají specialisty do IT celoročně, přestože například v databázi životopisů na www.jobs.cz je zaregistrováno 3841 lidí, kteří chtějí pracovat v IT sféře. Tito lidé si ale v současné době velmi pečlivě vybírají svého budoucího zaměstnavatele a mnohdy mají vysoké požadavky, například platové, a proto hledají delší dobu,“ potvrdil zájem o zkušené odborníky Jaroslav Pechan ze společnosti LMC, která patří k předním operátorům na středoevropském trhu práce.

Lákadlem jsou úspory při náboru a nadstandardní znalosti odborníků

Firmy nejčastěji zvažují outsourcing IT odborníků pro kratší či střednědobé projekty. „Počáteční náklady na nábor zkušených specialistů mohou být pro mnohé firmy příliš velké. Proto se zejména u krátkodobých projektů mohou rozhodnout pro získání odborníka formou outsourcingu. U dlouhodobých projektů je již vhodné zvážit přijmutí odborníka na zaměstnanecký poměr,“ vysvětlil Jaroslav Pechan ze společnosti LMC. „Málokterý specialista se navíc nechá zaměstnat na krátkou dobu s vidinou nejisté budoucností,“ dodala personální ředitelka společnosti S&T CZ Olga Svobodová.

Dalším lákadlem outsourcingu odborníků je jejich odborná úroveň a flexibilita. „Mají mnoholeté zkušenosti z jiných projektů a přístup k nejnovějším technologiím. Pokud specialistovi jeho znalosti nestačí, může se obrátit na kolegy v Česku nebo i zahraničí. Mohou čerpat z kompetenčních center S&T, která slouží ke sdílení know-how v rámci celé skupiny S&T, jež zaměstnává více než tři tisíce odborníků. Zákazník se tak nemusí zabývat hledáním vhodnějšího kandidáta,“ řekla Olga Svobodová. Znalosti a schopnosti specialistů jsou navíc podloženy certifikacemi a nemalými investicemi do vzdělávání.

Zákazníci díky outsourcingu mohou ušetřit statisíce až miliony korun na nákladech na vzdělávání IT zaměstnanců. „Školení a certifikační testy pro Business Intelligence stojí podle úrovně specializace 100 až 200 tisíc korun, u technologických certifikací SAP, CISCO či IBM to bývá o něco méně. Další investice obvykle směřují do zlepšování jazykové vybavenosti,“ dodala Olga Svobodová, personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ.

IT specialisté nejvíce oceňují profesní růst a přátelskou firemní kulturu

Zaplatit a hlavně motivovat odborníky je totiž stále dražší. Specialisté nejvíce oceňují možnost profesního rozvoje, který zvyšuje jejich hodnotu na trhu práce. „V žebříčku firemních benefitů programátoři staví na první místo školení a certifikace. Plat je sice stále důležitý, ale IT odborníci hledí více na možnost podílet se na zajímavých projektech a na odborný růst,“ řekla Olga Svobodová.

Mnozí IT profesionálové proto chtějí pracovat výhradně pro technologické firmy, v nichž si na různých projektech zvyšují svoji kvalifikaci. „Lákají je perspektivy profesního rozvoje a odborného vzdělávání, které v netechnologických firmách nejsou zpravidla tak široké. V rámci našich projektů získávají neocenitelné zkušenosti z různých odvětví,“ dodala Olga Svobodová.

Významnou roli při výběru zaměstnavatele hraje též firemní kultura. Zaměstnanci v IT hledají perspektivu, prostor pro samostatnou práci, ale ze všeho nejvíce dávají přednost firmám, v nichž panuje přátelská atmosféra. „Finanční ohodnocení a další benefity jsou v IT oblasti na trhu nastaveny tak, že jsou téměř srovnatelné. Proto si lidé v IT vybírají podle zajímavosti pracovního prostředí a firemní kultury. Chtějí se cítit neformálně a v pohodě, bez příliš velkého stresu a konkurenčního tlaku. Chtějí pracovat v přátelských kreativních týmech,“ vysvětlil Jaroslav Pechan ze společnosti LMC.

Renomované IT společnosti navíc dokážou lépe využít potenciál odborníků. „Mezi typické chyby některých netechnologických firem totiž patří, že drahé specialisty neefektivně zaměstnávají rutinními úkoly, které je možné zvládnout levněji,“ uzavřel Vojtěch Dvořák, manažer divize IT služeb společnosti S&T CZ. Odborníci pak nemají čas věnovat se důležitějším úkolům a projekty se zpožďují. Navíc rutinní práce může zejména senior specialisty demotivovat.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality