Tuzemské firmy napříč všemi sektory začaly v každodenním provozu využívat virtuální počítače. Vitana díky virtualizaci například snížila počet serverů až o polovinu. V příštím roce se očekává nárůst objemu zakázek v oblasti virtualizace až o 60 procent.
Uvedená data zveřejnila společnost S&T CZ. Prostřednictvím virtualizace mohou firmypodle S&T CZ snížit náklady na nákup a provoz IT v průměru až o 30 procent.
Před třemi lety měly o virtualizaci zájem především větší firmy, nyní si tato technologie prorazila cestu i do malých a středních firem. V Evropské unii používá podle průzkumů virtualizované systémy zhruba třetina firem.
Náklady na zřízení a provoz počítačových center, energie, chlazení počítačů či správu výpočetní techniky se s rostoucí poptávkou po výpočetním výkonu závratně zvyšují. „Podle našich zkušeností mohou jmenované položky představovat až 60 procent z celkových nákladů na provoz firemní počítačové sítě. Proto zažívá virtualizace takový rozmach – firmy jejím prostřednictvím chtějí maximálně ušetřit,“ uvedl Petr Mácha, specialista na oblast virtualizace S&T CZ. „Mnohdy jsou totiž potřebné počítačové servery využívány minimálně – obvykle maximálně z 10 procent. Přitom náklady na údržbu jsou stejné, jako kdyby výpočetní technika běžela naplno. Díky virtualizaci je možné potřebný počet serverů provozovat třeba jen z jediného stroje,“.
Dobrou zkušenost s virtualizací má například společnost Vitana. Před nasazením virtualizačního řešení VMware společnost Vitana využívala celkem 38 fyzických serverů, přičemž v první etapě konsolidace byl jejich počet zredukován o polovinu na devatenáct. V další etapě budou konsolidovány ještě čtyři další aplikační servery. „Ve finále budeme využívat 23 virtuálních serverů, které budou provozované na třech fyzických serverech – celkový počet serverů bude čtrnáct,“ řekl Michal Horák, manažer informačních technologií norské společnosti Rieber & Son, do jejíhož portfolia společnost Vitana nyní patří.
Snižování provozních nákladů však podle Michala Horáka nebylo hlavní prioritou konsolidace: „Šlo hlavně o zjednodušení lokální infrastruktury. Úspor bylo dosaženo tím, že v lokalitách nebylo třeba pořizovat nové servery. Rovněž není zapotřebí pořizovat komponenty pro upgrade techniky a také není nutné současný počet serverů dále rozšiřovat. Hlavně ale vznikla další volná kapacita v lidských zdrojích – naši specialisté se mohou věnovat zajištění provozu korporátních systémů namísto provozování lokální infrastruktury.“
Podobně společnost S&T virtualizovala sto serverů pro společnost Energie AG Oberösterreich. Jedním z největších projektů na bázi softwaru VMware ve střední a východní Evropě je virtualizace informačních systémů Koper Bank ve Slovinsku.