Žádný návštěvník letošního hannoverského veletrhu nebyl ušetřen, téma roku 2008 – Green IT – na nás totiž čekalo doslova na každém kroku. A upřímně řečeno, ono se není moc co divit, že se do popředí dostává zrovna životní prostředí. Zprostředkovaně jde totiž penězi vyčíslit dnes i to...
Hlavním partnerem celé té „zelené parády“ letos byla nezisková organizace Climate Savers Computing Initiative (CSCI) a její křížová výprava za snížením škodlivých emisí. Má-li se splnit krásný sen šéfa CSCI, měly by se do roku 2010 tyto emise z pocházející z provozu počítačového vybavení snížit o celou polovinu – při pohledu na nově představované produkty nikoli nesplnitelná vize…
Celá skupina je vedena výrobci počítačů, a dokonce jedněmi z největších. Dell, Hewlett-Packard či Lenovo, to jsou jen některá ze zvučných jmen usilujících o záchranu planety a světového klimatu. Všechny firmy přitom přispěly svou troškou a vytvořili tzv. zelenou vesnici (Green Village), jíž jste mohli shlédnout v hale číslo 9. Od našich německých kolegů v magazínu Computerwoche (obdoba našeho Computerworldu) pak přišel skromný příspěvek v podobě průvodce zeleným IT.
Je proč zbrojit?
Pravděpodobně… Například pasivní zábava z obývacího pokoje začíná čím dál více poškozovat životní prostředí a stává se velice náročnou na energii.varuje společnost Deloitte. Spotřeba domácích přístrojů pro informace, zábavu a komunikaci by se do roku 2020 mohla podílet na celkové spotřebě elektřiny v domácnostech až jednou polovinou. Jen v USA se spotřeba pro tyto účely mezi roky 1980 a 2005 zvýšila trojnásobně, z 5 % na 15 procent.
Jak se to stalo? Ke klasické televizi se dnes připojují set-top-boxy, dekodéry, DVD nahrávače a přehrávače a videokonsole pro elektronické hry. Například DVD nahrávač s harddiskem spotřebuje 60 W je-li v chodu a 5 W v režimu stand-by.
Stále oblíbenější plazmové obrazovky se stopalcovou úhlopříčkou mají v přepočtu na 1 palec čtvereční téměř třikrát vyšší spotřebu elektřiny, než obrazovky CRT. Vyvíjejí za provozu tolik tepla, že místnost, ve které jsou instalovány, potřebuje klimatizaci. Ale také například počítačové konsole upgradované na videohry třetí generace potřebují čtyřikrát vyšší příkon (200 W) než konsole generace předešlé (50 W).
"Za nepřátele životního prostředí se obvykle označuje cestování za nákupy, turistika a další činnosti spojené s aktivním prožíváním volného času. Ale jak vidno, pasivní zábava z domova není zdaleka tak neškodná, jak by se zdálo," konstatuje Jiří Batěk, senior manažer společnosti Deloitte. Obdobně to platí samozřejmě také pro počítače, servery a veškeré k nim příslušící vybavení. Dell, Lenovo, HP a spol tedy nedělají humbuk pro nic za nic.
Akce a reakce
V rámci zborjení za záchranu klimatu samozřejmě iniciativa CSCI neskončila u pouhého vybudování zelené vesničky. Pondělí patřilo také její tiskové konferenci na níž předvedla co konkrétní účastníci spanilého tažení pro ovzduší vlastně dělají. Mohli jsme se tak povětšinou dozvědět o zbrusu nových modelech počítačů, které jsou k životnímu prostředí o něco šetrnější než jejich starší bratříčci. Namátkou kupříkladu Lenovo představilo nový ultralehký přenosný počítač (ThinkPad X300), desktop a zajímavě vzhlížející „enviromental friendlier“ obrazovku. Samozřejmě jsme se ovšem dočkali i poněkud extravagantnějších záležitostí – příkladem za všechny budiž baterka (svítilna) na solární pohon.
Den poté jsme se zase stihli podívat na tiskovou konferenci organizace Greenpeace, kde se kupodivu nemluvilo o záchraně velryb, ale opět – překvapivě – o IT. Oč zástupci „zeleného míru“ usilovali naprosto nejvíc bylo, aby legislativa přijala nařízení, které firmám deklaruje povinnost udávat dopad jejich výrobků na životní prostředí. Díky tomu bychom se vždy dozvěděli zda při výrobě daného produktu byly užity recyklované materiály, jestli provoz onoho vybavení příliš nepoškozuje životní prostředí apod.
Důraz kladený na úsporu energie a snížení celkových emisí (v čele s CO2) ovšem není jedinou novinkou známého veletrhu. Změnily se také výstavní dny, které jsou nyní od úterka až do neděle, přičemž dříve to byl vždy čtvrtek až středa. Podle organizátorů má toto opatření usnadnit návštěvu IT profesionálům. Na veletrhu se letoš sešlo celkem 5 845 vystavovatelů ze 77 zemí, což je oproti loňsku mírný pokles (tehdy to bylo 6 153 vystavovatelů ze 79 zemí). Důvodem toho je podle pořadatelů síla eura, která odradila některé ze zámořských firem. Oproti tomu narostl počet společností z Asie, hlavně Číny, která se předvedla s více než 500 stánky a překonala tak i doposavadní východní jedničku – Tchajwan. Suveréně nejvíce vystavovatelů mělo samozřejmě Německo, zajímavé adice přidala také Francie, jejíž prezident Nicolas Sarkozy pronesl jeden z úvodních keynotes.