Číňané jsou známi svou schopností napodobovat cizí úspěšné projekty. Hledáčku jejich zájmu neunikl ani projekt Google Glass. Baidu, čínská obdoba Googlu, přichází se svou vlastní verzí tohoto produktu a inspiraci originálem ani netají.
Oba produkty mají ostatně tolik společných znaků, že ani nejde utajit, kde se nový produkt, anglicky označovaný jako Baidu Eye, inspiroval. Eye má LCD displej, ovládání hlasem a gesty, snímání a odesílání obrázků i možnost telefonovat. Stávající baterie vydrží 12 hodin provozu.
„Čínské technologické firmy běžně kopírují inovativní produkty z USA,“ říká Zeus Kerravala, analytik ZK Research. „Tvrdím, že čínský průmysl je velmi dobrý. Má špičkovou kvalitu. Ale inovace sídlí stále zde v USA. Číňané přicházejí s nižší cenovou úrovní a tlačí americké firmy k tomu, aby inovovali rychleji.“
Podle expertů nová aktivita Baidu nemusí projekt Google Glass přímo ohrozit. Spíše to vypadá, že obě firmy se rozděli o dosti tučný trh a Baidu Eye bude mířit především na čínské spotřebitele.
Baidu se chová podobně jako jiné čínské technologické firmy a diverzifikuje svůj byznys tak, aby nebyl závislý pouze na vyhledávání. Projekt Baidu Eye má být otevřenou platformou a vývojáři třetích stran mají mít možnost vytvářet pro Eye vlastní aplikace.
Funčnost komputerizovaných brýlí jako jsou Google Glass nebo Baidu Eye je často přirovnávána ke smartphonům. A trh uživatelů smartphonů je v Číně značný - je jich dnes už 750 milionů.
Čtěte také: Google Glass jdou do výroby a velké testování může začít