Americká vláda investuje do výzkumu na poli nanotechnologií v příštích třech letech částku 2,4 miliardy dolarů. Projekt, slavnostně oznámený na konferenci NanoBusiness, již vládě odsouhlasila i Sněmovna reprezentantů.
Peníze půjdou do výzkumu přes americké ministerstvo energetiky, NASA a přes National Science Foundation. Vládní podpora přitom směřuje do oblasti, o kterou dnes již projevují zájem i velké firmy podnikající mimo svět IT. Na konferenci NanoBusiness, která v posledních květnových dnech proběhla v New Yorku, se prezentovali např. představitelé společnosti General Electric - tato firma hodlá nanotechnologií využít především při vývoji nových tryskových motorů. Německý výrobce automobilů DaimlerChrysler zase za pomoci nanotechnologií vyrábí sklo označované jako Conturan, který je potaženo de facto monomolekulární antireflexní vrstvou.
V době konání konference bylo pod záštitou MITu otevřeno také nové centrum, které analyzuje možnosti uplatnění nanotechnologií ve vojenství. Americká armáda dala již výzkumnému ústavu ISN (Institute of Soldier Nanotechnologies) do vínku 50 milionů dolarů. Profesor materiálového inženýrství na MITu Edwin Thomas uvedl, že náplní výzkumu budou např. nové oděvy vyznačující se určitými speciálními vlastnostmi (pevnost, hustota, propustnost vlhkosti a vzduchu...), dále ultracitlivé senzory, prostředky chemické a biologické ochrany či materiály schopné pohlcovat energii. Komerčními projekty nového v výzkumného centra jsou v tomto případě např. firmy DuPont či HealthCare System.